.

Ak Parti, Genel Başkanı Kim Olacak, Ak Parti Kime Teslim Edildi, Ak Parti'nin O İsmi Kim ?

AK Parti bu iki isme emanet

AK Parti bu iki isme emanet

AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Ağustos ayındaki seçimde cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda, hem başbakanlık hem de Ak Parti Genel Başkanlığı makamları boşalacak.

Kongreye kadar 'nin başına, partinin şu anda ikinci adamı konumunda bulunan Genel Başkan Yardımcısı  geçecek. Erdoğan'ın Köşk'e çıkması durumunda ise yeni hükümet kurulana kadar kabine Başbakan Yardımcısı 'a emanet edilecek.
Milliyet'in haberine göre, AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayının açıklanmasıyla birlikte Erdoğan sonrası partinin başına kimin geleceği de konuşulmaya başlandı. Anayasaya göre; Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesiliyor ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona eriyor. Eğer Erdoğan, 10 Ağustos veya 24 Ağustos'ta cumhurbaşkanı seçilirse AK Parti Genel Başkanlığı ile başbakanlık makamı boşalacak. Siyasi ve Hukuk İşleri Başkanı Şahin, şu anda parti hiyerarjisi içinde ikinci sırada bulunuyor. Erdoğan'ın Köşk'e çıkması durumunda Mehmet Ali Şahin, Ak Parti Genel Başkanvekili olacak. Tüzükte öngörülen süre çerçevesinde AK Parti'nin büyük kongresi toplanacak ve burada genel başkan seçilecek.
Erdoğan, Köşk'e çıkması durumunda ilk yapacağı işlerden biri, hükümeti kurma görevi verme olacak. Erdoğan, Ak Parti içinden bir milletvekilini yeni hükümeti kurmakla görevlendirecek. Yeni hükümet kurulana kadar ise Başbakanvekili Bülent Arınç olacak.

Kaynak : Mynet

Ak parti başkanı kim olacak,ak parti başkanı kim,adaylar kim,bülent arınç,bakan şahin,kim genel başkan olacak,genel başkan seçimi,ak parti,Güncel Haberler
BENZER YAZILAR
İleri
« Önceki
Önceki
Next Post »

Bir "Teşekkür" Yeterli :) Kod ÇeviriciKod Çevirici İfadelerİfadeler