.

Yeşil Sahalardan Köşk Adaylığına, Recep Tayyip Erdoğan Hayat Değerlemsi 2014

Yeşil Sahalardan Köşk Adaylığına, Recep Tayyip Erdoğan Hayat Değerlemsi 2014

Yeşil sahalardan Köşk adaylığına

Yeşil sahalardan Köşk adaylığına

Türkiye tarihinde bir ilk, bu yılın ağustos ayında yaşanacak; Türkiye Cumhurbaşkanı ilk kez halkoyuyla seçilecek.
Cumhurbaşkanlığı adaylığı için 20 vekilin imzası gerekli olduğundan, gözler TBMM'de grubu bulunan siyasi partilere dönmüştü. CHP ve MHP ortak aday çıkardı; Ekmelettin İhsanoğlu.
TBMM'deki en küçük parti, HDP ise Selahattin Demirtaş'ın adaylığını dün resmen açıkladı.
Adayını son açıklayan parti ise, iktidar partisi, AK Parti oldu;
Ak Parti, Türkiye'nin halk tarafından seçilecek ilk cumhurbaşkanı için, kurucu genel başkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı resmen aday gösterdi.
26 Şubat 1954'te, İstanbul'da doğan Erdoğan'ı siyaset önce Ankara'ya taşıdı. Şimdi ise, 11 yıllık Başbakanlık görevinden sonra Erdoğan, şimdi de Türkiye Cumhuriyeti'nin en tepe noktasına, Cumhurbaşkanlığı'na aday.
Eğitim hayatına Piyale Paşa İlkokulu'nda başlayan Erdoğan, İmam Hatip Lisesi'ni bitirdi. Yüksek Öğrenimini de Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'nde yaptı.
Derleyen: Zeynep GÜRCANLI  

Yeşil sahalardan Köşk adaylığına
HEM SİYASET, HEM FUTBOL
Gençlik yıllarında iki önemli uğraşı vardı Erdoğan'ın;
Siyaset ve futbol. Camialtı, İETT ve Erokspor'da 16 yıl futbol oynadı. Siyasetle ise Milli Türk Talebe Birliği'nde ısındı. 1976 yılında da Milli Selamet Partisi Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı'na, hemen ardından da MSP İsatnbul İl Başkanlığı'na seçilerek, aktif siyasette ilk kez adını duyurmaya başladı.
Siyasi hayatı devam ederken, bir yandan da İETT'de görev yaptı. 12 Eylül 1980 darbesinin ardından İETT'den ayrılıp, özel sektörde çalışmaya başladı.
Yeşil sahalardan Köşk adaylığına
HAYAT ARKADAŞINI KONFERANSTA BULDU
Erdoğan, hayat arkadaşını ise bir konferansta buldu.
1977 yılında bir konferansta tanıdığı Emine Hanım'la evlendi. Bu evlilikten iki erkek, iki kız çocuğu oldu;
Ahmet Burak, Necmeddin Bilal, Esra ve Sümeyye.
Askerlik görevini, Türkiye'de halen askeri yönetim devam ederken, 1982 yılında yapan Erdoğan, Tuzla'da Yedek Subay olarak görev yaptı.
Yeşil sahalardan Köşk adaylığına
SİYASETE REFAH PARTİSİ'NDE DEVAM
1983 yılında yapılan seçimlerle Türkiye'nin askeri yönetimden çıkmasıyla, Erdoğan da siyasete döndü. Kapatılan MSP'nin yerine kurulan Refah Partisi'nde aktif siyasete yeniden başladı. 1984 yılında RP Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında ise İl başkanı ve partinin MKYK üyesi seçildi.
Kaynak: Mynet
Erdoğanın'hayatı,Erdoğan sisayet hayatı,erdoğan ak parti geçmişi,erdoğan biyografi,biyografi,Güncel Haberler,Türkiye,Ak Parti,erdoğan geçnişten günümüze

BENZER YAZILAR
İleri
« Önceki
Önceki
Next Post »

Bir "Teşekkür" Yeterli :) Kod ÇeviriciKod Çevirici İfadelerİfadeler